20

بهمن
1399

سفرنامه مشهد روز سوم

ارسال شده توسط: صالح عباس پور/ 154 0

روز سوم | شاندیز و پارک پروفسور بازیما

باز هم صبح با گشت مخصوص هتل قدس مشهد برای نماز به حرم و بعد از آن به دیدن مسجد گوهر شاد که در جنوب حرم قرار داشت رفتیم. این مسجد شامل چهار ایوان و هفت شبستان است که در زمان تیموری در قرن نهم هجری قمری به دستور بانو گوهرشاد ساخته شده است. کتیبه بایسنقر فرزند گوهرشاد که با خط زیبای ثلث نوشته شده است در ایوان مقصوره بسیار جلب توجه می‌کرد. نزدیک طلوع آفتاب شده بود و من برای شنیدن صدای نقاره ها سریع خودم را به صحن نقاره خانه رساندم. هر روز صبح موقع طلوع و غروب آفتاب نقاره ها توسط یازده نفر که به آنها “عمله شکوه” می‌گویند، نواخته می‌شود. در این صحن چهار ایوان وجود دارد که زیباترین و معروف ترین آنها ایوان طلا است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.
اواخر زمان سرو صبحانه بود که به هتل رسیدیم و بعد از خوردن صبحانه به طرف شاندیز حرکت کردیم. منطقه ییلاقی پدیده شاندیز هم یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی مشهد است که در 38 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. شاندیز از رودخانه‌های متنوع، باغ‌های انبوه درختان ارغوان، سپیدار و چنار تشکیل شده است که صدای پرندگان خوش آواز مانند هد هد در تمام آنها پیچیده است. شاندیز پر از فروشگاه‌های صنایع دستی و رستورانهای خوب است. معروف‌ترین این رستورانها پدیده شاندیز است که ما هم بعد از کلی گردش و تفریح در شاندیز و گرفتن عکس‌های فراوان، برای ناهار به آنجا رفتیم. البته در نظر داشته باشید که قیمت غذاهای رستوران کمی بالاست و اگر دوست دارید قیمت غذای شما زیاد نشود پیشنهاد می‌کنم به رستوران دیگری بروید.
نزدیک غروب به پارک پروفسور بازیما رفتیم. این پارک پر از تجربه‌های جدید است که به خصوص برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید بود. اصلا فکر نمی‌کردم که پسرم از این پارک لذت ببرد اما تمام مدت با دقت فراوان به بخش‌های مختلف پارک پروفسور بازیما نگاه می‌کرد. آنقدر ساکت شده بود که من و همسرم ترسیده بودیم!! بعد از بازدید از بخش های مختلف پارک مثل ماشین زمان، زمین ما، دنیای زنده، درون بدن انسان و ربان صورتی به هتل قدس مشهد برگشتیم و شام را در هتل خوردیم.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید